Toyota Highlander Premium
| Condition | Used |
| Initial reg. | 04.2022 · Estonia |
| Body type | Wagon, Wagon, 4 doors, 7 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 2.5, 140 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.04.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2487 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| CO₂ emission: | 160 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4966 mm |
| Width: | 1930 mm |
| Height: | 1755 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2180 kg |
| Technical max. mass: | 2720 kg |
| Load bearing capacity: | 540 kg |
| Weight of road train: | 4720 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2850 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Toyota Highlander
2022, 181 724 km
37 500 €
419 €/month
Toyota Highlander
2021, 97 000 km
38 900 €
443 €/month
Toyota Highlander
2021, 74 421 km
39 490 €
424 €/month
Toyota Highlander
2022, 135 331 km
40 990 €
440 €/month
Toyota Highlander
2021, 122 000 km
42 690 €
458 €/month
Toyota Highlander
2021, 86 320 km
42 890 €
460 €/month