Renault Captur
| Condition | Used |
| Initial reg. | 11.2016 |
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 0.9, 66 kW |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.11.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 0.9 l |
| Cubic capacity: | 898 cm³ |
| Power: | 66 kW |
| City fuel cons.: | 6 l/100 km |
| Highway: | 4.5 l/100 km |
| Average: | 5.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 113 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 12.9 s |
| Maximum speed: | 171 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4122 mm |
| Width: | 1778 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1180 kg |
| Technical max. mass: | 1653 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 590 kg |