Hyundai IONIQ 5 Premium 77 kWh
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2024 · Estonia |
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Electric |
| Engine | 56 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear-wheel drive |
| Warranty | 06/2029 |
| Vehicle inspection | 30.06.2028 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 56 kW |
| Battery capacity: | 77 kWh |
| Electric driving range: | 476 km |
| Maximum speed: | 185 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4635 mm |
| Width: | 1890 mm |
| Height: | 1605 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2063 kg |
| Technical max. mass: | 2450 kg |
| Load bearing capacity: | 387 kg |
| Weight of road train: | 4050 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3000 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Hyundai IONIQ 5
2024, 26 000 km
40 750 €
427 €/month
Hyundai IONIQ 5
2024, 22 000 km
41 750 €
437 €/month
Hyundai IONIQ 5
2025, 12 976 km
46 800 €
522 €/month
Ford Explorer
2025, 23 310 km
38 900 €
434 €/month
Volkswagen ID.4
2024, 25 398 km
40 900 €
457 €/month
BYD SEAL
2024, 33 000 km
41 500 €
490 €/month