Lexus RX 450
| Condition | Used |
| Initial reg. | 07.2018 · Germany |
| Trim level | F Sport S |
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 3.5, 193 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Warranty | jah |
| Vehicle inspection | 31.07.2026 |
The listing has been archived
Inspected vehicle
Sõidukile kehtib kõikehõlmav Lexuse garantii ja maanteeabiteenus. Sõiduk on põhjalikult kontrollitud ja usaldusväärne.
- 2-aastane garantii
- 2-aastane maanteeab
- Põhjalik kvaliteedikontroll
- Täielik hooldusajalugu
- Sõiduki ümbervahetamine
- Liising ja Kindlustus
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 3.5 l |
| Cubic capacity: | 3456 cm³ |
| Power: | 193 kW |
| City fuel cons.: | 5.5 l/100 km |
| Highway: | 5.5 l/100 km |
| Average: | 5.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 127 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4890 mm |
| Width: | 1895 mm |
| Height: | 1685 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2240 kg |
| Technical max. mass: | 2715 kg |
| Load bearing capacity: | 475 kg |
| Weight of road train: | 4715 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2790 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Lexus RX 450
2018, 105 000 km
39 000 €
440 €/month
Lexus RX 450h
2017, 135 827 km
29 995 €
343 €/month
Lexus RX 450h
2016, 122 522 km
31 490 €
338 €/month
Lexus RX 450h
2016, 160 200 km
32 900 €
389 €/month
Lexus RX 450h
2019, 149 000 km
35 000 €
399 €/month
Lexus RX 450h
2020, 103 000 km
40 900 €
438 €/month