Toyota Yaris Cross
| Condition | Used |
| Initial reg. | 12.2024 · Estonia |
| Trim level | Active Plus |
| Body type | Hatchback, Hatchback, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.5, 68 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.12.2028 |
The listing has been archived
Inspected vehicle
Sõidukile kehtib kõikehõlmav Toyota garantii ja maanteeabiteenus. Sõiduk on põhjalikult kontrollitud ja usaldusväärne.
- 2-aastane garantii
- 2-aastane maanteeabi
- 44 punkti tehniline kontroll
- Hybrid Life Assurance
- Sõiduks valmis
- Toyota Liising ja Kindlustus
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1490 cm³ |
| Power: | 68 kW |
| Average: | 4.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 102 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4172 mm |
| Width: | 1765 mm |
| Height: | 1595 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1288 kg |
| Technical max. mass: | 1690 kg |
| Load bearing capacity: | 402 kg |
| Weight of road train: | 2440 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 550 kg |
| Wheelbase: | 2560 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Toyota Yaris Cross
2023, 144 401 km
17 990 €
193 €/month
Toyota Yaris Cross
2023, 128 384 km
19 490 €
209 €/month
Toyota Yaris Cross
2023, 104 634 km
19 995 €
214 €/month
Toyota Yaris Cross
2022, 95 834 km
20 990 €
225 €/month
Toyota Yaris Cross
2023, 46 014 km
22 990 €
246 €/month
Toyota Yaris Cross
2024, 34 938 km
23 995 €
257 €/month