Mercedes-Benz E 400
| Condition | Used |
| Initial reg. | 01.2020 · Czech |
| Trim level | D 4MATIC |
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.9, 250 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.01.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.9 l |
| Cubic capacity: | 2925 cm³ |
| Power: | 250 kW |
| City fuel cons.: | 7.4 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 6.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 190 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4993 mm |
| Width: | 1907 mm |
| Height: | 1495 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1905 kg |
| Technical max. mass: | 2545 kg |
| Load bearing capacity: | 640 kg |
| Weight of road train: | 4745 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2939 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Škoda Kodiaq
2019, 200 515 km
26 950 €
318 €/month
Volkswagen Amarok
2020, 90 812 km
26 995 €
309 €/month
Land Rover Range Rover Velar
2019, 149 500 km
26 999 €
309 €/month
BMW 520
2018, 125 050 km
27 000 €
286 €/month
Škoda Kodiaq
2020, 106 000 km
27 000 €
304 €/month
Mercedes-Benz GLC 220
2019, 134 900 km
27 400 €
294 €/month