Renault Trafic
| Condition | Used |
| Initial reg. | 01.2020 · Estonia |
| Body type | Van, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.0, 125 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.01.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 125 kW |
| CO₂ emission: | 198 g/km |
| Maximum speed: | 176 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5399 mm |
| Width: | 1956 mm |
| Height: | 1953 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2108 kg |
| Technical max. mass: | 3070 kg |
| Load bearing capacity: | 962 kg |
| Weight of road train: | 4700 kg |
| Max braked trailer weight: | 1630 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3498 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Renault Trafic
2018, 234 000 km
8900 €
105 €/month
Renault Trafic
2020, 117 556 km
13 990 €
160 €/month
Renault Trafic
2020, 120 910 km
14 990 €
161 €/month
Renault Trafic
2019, 145 235 km
14 990 €
161 €/month
Renault Trafic
2019, 111 000 km
15 490 €
176 €/month
Renault Trafic
2020, 115 000 km
15 880 €
182 €/month