Audi A3
| Condition | Used |
| Initial reg. | 07.2021 · Czech |
| Trim level | Sportback 35 TFSI |
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.5, 110 kW DFY |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.07.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.9 l/100 km |
| Highway: | 4.2 l/100 km |
| Average: | 4.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 131 g/km |
| Maximum speed: | 224 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4339 mm |
| Width: | 1816 mm |
| Height: | 1391 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1433 kg |
| Technical max. mass: | 1875 kg |
| Load bearing capacity: | 442 kg |
| Weight of road train: | 3375 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 690 kg |
| Wheelbase: | 2618 mm |
| Number of axles: | 2 |