Volkswagen Transporter
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2018 · Sweden | ||||||
| Mileage | 219 000 km | ||||||
| Body type | 3 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WV1ZZZ7HZJH127403 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 178 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 5304 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 2170 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2253 kg |
| Technical max. mass: | 3200 kg |
| Load bearing capacity: | 947 kg |
| Weight of road train: | 5300 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3400 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
L2H1, 4-Motion 4*4, Kaubar 2950. Haagis 2500kg. Serviceline*(töötuled, katuseraamid, vilkurid, taga riiulid sahtlitega, inverter-voolumuundur) Comfortline varustus. El. aknad, el. peeglid sooj. käetoed. MF-nahkrool, püsikiirus eessõitjaga distantsihoidev. ESP. Taga parkimisandurid. Põhjamaapakett: webasto taimeri ja puldiga, istmesooj. seisusooj. kaubaruumis lisasoojendus. NR. 2 soojustatud vahesein. 3 võtit. Hooldusr. Viimane hoole 11. 25 218920km, varasemalt VW esinduse hoolded. TYV 9. 2026. Kontrollitud läbisõit. Km 0%. TA akt tehtud, saab kohe registreeridaVastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www. lkf. ee antud sõiduk ei ole osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 112 €
Registration fee: 681 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.