Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1582 cm³ |
| Power: | 94 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 158 g/km |
| Maximum speed: | 177 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4140 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1593 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1480 kg |
| Technical max. mass: | 1940 kg |
| Load bearing capacity: | 460 kg |
| Weight of road train: | 3040 kg |
| Max braked trailer weight: | 1100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 550 kg |
| Wheelbase: | 2570 mm |
| Number of axles: | 2 |