Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 228 kW |
| City fuel cons.: | 10.1 l/100 km |
| Highway: | 6.1 l/100 km |
| Average: | 7.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 199 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 5.8 s |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4761 mm |
| Width: | 1850 mm |
| Height: | 1421 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1976 kg |
| Technical max. mass: | 2320 kg |
| Load bearing capacity: | 344 kg |
| Wheelbase: | 2872 mm |
| Number of axles: | 2 |
| Wheel formula: | 4x4 |