Volkswagen Multivan
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2016 · Germany | ||||||
| Mileage | 204 000 km | ||||||
| Trim level | Highline 4Motion | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 150 kW CXE | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WV2ZZZ7HZGH078535 | ||||||
| Reg. nr. | 152VHJ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: 4 tk, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet: 2 tk
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Electric sliding doors: left, right
- Adjustable steering column
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: adjustable
- Rear armrest: adjustable
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Door window sunshades
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Headliner: light, textile
- Nahkpolster: gray
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, memory card slot, aux input
- Amplifier
- Speakers: 7 tk
- Subwoofer
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
- Roof rack
- Cargo cover
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 150 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 6.1 l/100 km |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 172 g/km |
| Maximum speed: | 199 km/h |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4904 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1950 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2571 kg |
| Technical max. mass: | 3080 kg |
| Load bearing capacity: | 509 kg |
| Weight of road train: | 5300 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3000 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hästi hoitud väga hea varustusega auto. Toodud Saksamaalt 05/2021, Eestis 1 omanik.Teostatud täielik müraisolatsioon (lagi, seinad, põrand jne), paigaldatud kvaliteetsed Lazer lisakaugtuled, paigaldatud helivõimendi ja subwoofer ning vahetatud kõlarid paremate vastu. Aasta tagasi paigaldatud uued akud.
Motor vehicle tax
Annual tax: 467 €
Registration fee: 1211 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Caravelle
2016, 294 300 km
17 000 €
198 €/month
Volkswagen Transporter
2015, 214 700 km
19 990 €
237 €/month
Volkswagen T6 Caravelle
2016, 284 000 km
21 000 €
245 €/month
Volvo XC90
2017, 158 700 km
29 600 €
349 €/month
Land Rover Discovery
2018, 120 000 km
31 000 €
350 €/month
Audi Q7
2015, 208 000 km
32 500 €
379 €/month