Volkswagen Transporter
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2015 · Sweden | ||||||
| Mileage | 214 700 km | ||||||
| Body type | 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WV2ZZZ7HZGH019606 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 153 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5304 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1970 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2218 kg |
| Technical max. mass: | 3000 kg |
| Load bearing capacity: | 782 kg |
| Weight of road train: | 5300 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3400 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
L2H1, pikk. 5Kohta, N1 kaubik. 2*liuguksed külgedel. Kaubaruum 1900. Teise rea istmed kiirkinnitusega. Comfortline varustus. Xenon+Ledtuled. MF-nahkrool, Driver Alert. NAVY Eesti kaardiga. Car Appleplay Android App puutetundlik. Parkimis-andurid taga, Tuledeaut. kliima, el. aknad. -peeglid sooj. vihmasensor. Põhjmaapakett: 2*akud, 2*istmesoe, webasto taimeri ja puldiga, esiklaasi pesusüsteemi soojendus. Konks 2 võtit+webasto pult. VW esinduse hoolded, viimane hoole 205t. 4. 2024(hammasrihm koos rullikute ja veepumbaga). Uued esi-ja tagapidurikettad ja klotsid. TYV tehtud 214t. KM0%. Kontrollitud läbisõit.Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 388 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Transporter
2017, 265 300 km
18 999 €
210 €/month
Volkswagen Caravelle
2016, 294 300 km
17 000 €
198 €/month
Peugeot Traveller
2017, 240 000 km
18 900 €
220 €/month
Volvo V90
2017, 158 000 km
18 959 €
221 €/month
Volkswagen T6 Caravelle
2016, 284 000 km
21 000 €
245 €/month
Volkswagen Multivan
2016, 204 000 km
28 900 €
323 €/month