Land Rover Discovery D250 SE 3.0
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2021 · Sweden | ||||||
| Mileage | 110 137 km | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (diesel/electric) | ||||||
| Engine | 3.0, 183 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | SALRA2BWXM2448315 | ||||||
| Reg. nr. | 750VLF | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- Panoramic roof
- Electrically heated windshield
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Cruise control
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2997 cm³ |
| Power: | 183 kW |
| City fuel cons.: | 9.1 l/100 km |
| Highway: | 6.3 l/100 km |
| Average: | 7.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 223 g/km |
| Maximum speed: | 194 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5138 mm |
| Width: | 2000 mm |
| Height: | 1846 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2584 kg |
| Technical max. mass: | 3260 kg |
| Load bearing capacity: | 676 kg |
| Weight of road train: | 6760 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2923 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müügihinnale lisandub registreerimistasu.Lisagarantii 1 aasta või 150 000km.
NB! Auto ei asu müügsaalis, vaatamiseks palun aeg eelnevalt kokkuleppida. Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 816 €
Registration fee: 2821 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.