SEAT Leon
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2013 · Estonia | ||||||
| Mileage | 183 000 km Service Book |
||||||
| Trim level | FR | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 132 kW CJSA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VSSZZZ5FZER016584 | ||||||
| Reg. nr. | 950BKD | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Headliner: light, textile
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Eesti auto
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 132 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 137 g/km |
| Maximum speed: | 226 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4263 mm |
| Width: | 1816 mm |
| Height: | 1459 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1310 kg |
| Technical max. mass: | 1820 kg |
| Load bearing capacity: | 510 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 650 kg |
| Wheelbase: | 2618 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Eesti auto, Kahed veljed
- Sõiduk on puhas ja tehniliselt korras- Viimane korraline hooldus on tehtud 11/2025 Forssis, mille käigus vahetati ka mootoriketi komplekt
- Auto on Eestist uuena ostetud
- Sõidukiga tuleb kaasa lisakomplekt 16" valuvelgi uute naastrehvidega
- Korralikult hooldatud ning enamik remonttööde ja hoolduste arveid on kaasas
Hooldused:
' 17 592 km - 21.05.2014
' 28 298 km - 15.12.2014
' 48 547 km - 25.11.2015
' 66 593 km - 03.11.2016
' 82 157 km - 15.08.2017
' 99 095 km - 26.07.2018
' 115 555 km - 29.07.2019
' 130 774 km - 06.08.2020
' 150 161 km - 25.08.2021
' 154 929 km - 29.03.2022
' 166 904 km - 06.04.2023
' 172 233 km - 13.03.2024
' 177 188 km - 07.03.2025
' 181 171 km - 06.11.2025
- Mootorsõiduki registreerimismaks 373€ lisandub hinnale, aastamaks 104€ tasutud ja sisaldub hinnas.
Palume huvi korral ette helistada, asume Akadeemia tee 33, Tallinn
EST, ENG +372 5276666
Если вы заинтересованы, пожалуйста, позвоните заранее, мы находимся по адресу Akadeemia tee 33, Tallinn
RUS +372 53574654
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 104 €
Registration fee: 372 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.