Škoda Octavia Combi Ambition
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2014 · Estonia | ||||||
| Mileage | 197 900 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 77 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBJB9NE4E0101041 | ||||||
| Reg. nr. | 535BLB | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: leather-wrapped
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Front and rear mud flaps
- Sõiduk on osalenud kindlustusjuhtumis.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| CO₂ emission: | 117 g/km |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4659 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1247 kg |
| Technical max. mass: | 1817 kg |
| Load bearing capacity: | 570 kg |
| Weight of road train: | 3117 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 620 kg |
| Wheelbase: | 2668 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 82 €
Registration fee: 283 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Tartu linn, Sepa tn 24b
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.