Volkswagen Multivan Hetkel kaubik N1
| Condition | Used |
| Initial reg. | 05.2018 · Estonia |
| Body type | Van, 4 doors, 7 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.0, 110 kW CXFA |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.05.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 7.4 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 6.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 169 g/km |
| Maximum speed: | 181 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Van |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4904 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 1950 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2281 kg |
| Technical max. mass: | 3000 kg |
| Load bearing capacity: | 719 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3000 mm |
| Number of axles: | 2 |