Audi Q7
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2012 · Estonia | ||||||
| Mileage | 309 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 180 kW CRCA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ4L4CD029078 | ||||||
| Reg. nr. | 224DPS | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: sport steering wheel
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front, rear
- Foldable passenger seat backrest
- Sport seats: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Separate climate control for rear seats
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Dashboard
- Headliner: light
Multimedia
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
- CD player: speaker box
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Trailer hitch: detachable
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 180 kW |
| City fuel cons.: | 8.6 l/100 km |
| Highway: | 6.7 l/100 km |
| Average: | 7.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 195 g/km |
| Maximum speed: | 219 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5189 mm |
| Width: | 2000 mm |
| Height: | 1737 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2345 kg |
| Technical max. mass: | 2995 kg |
| Load bearing capacity: | 650 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3013 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Audi Q7 S-Line 3.0 180kW
Hind ei ole kivisse raiutud ning mõistlik pakkumine on teretulnud.Auto on väga kauni erilise pruuni värvitooniga, mis on silmapaistev ja efektne.
Auto on korrapäraselt hooldatud ning kõik vajalikud hooldused on tehtud õigeaegselt.
Esineb mõningaid väiksemaid iluvigu, kuid üldmulje on korralik ning auto on hästi hoitud ja viisakas.
Tehnilise poole pealt on täheldatav, et ebatasasel teel või aukudest läbi sõites kostub vedrustusest hääl (võib viidata amortisaatori kulumisele või muule sarnasele detailile).
Motor vehicle tax
Annual tax: 262 €
Registration fee: 1018 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.