Subaru Legacy
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 137 868 km Service Book |
||||||
| Trim level | AWD Ridge CVT | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.5, 129 kW FB25 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JF1BS9LC2FG019791 | ||||||
| Reg. nr. | 905BNR | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, side-mounted
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: light, textile
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2498 cm³ |
| Power: | 129 kW |
| City fuel cons.: | 8.7 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 161 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4815 mm |
| Width: | 1840 mm |
| Height: | 1605 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1661 kg |
| Technical max. mass: | 2100 kg |
| Load bearing capacity: | 439 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2745 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Eesti auto, AWD Ridge CVT
- Eestist uuena ostetud- Sõiduk on puhas ja heas tehnilises korras.
- Viimane korraline hooldus on teostatud 07/2025
- Kaasa teine komplekt R17 velgi naastrehvidega
- Märkimisväärsemad lisad: Võtmevaba uste avamine ja auto käivitamine, 2 komplekti velgi, nelikvedu, nahksisu, distantsi hoidev püsikiirus, 4 istmesoojendust
- Mootorsõiduki registreerimismaks summas 692€ lisandub hinnale, aastamaks 201€ on tasutud ning kuulub hinna sisse.
Palume huvi korral ette helistada, asume Akadeemia tee 33, Tallinn
EST, ENG +372 5276666
Если вы заинтересованы, пожалуйста, позвоните заранее, мы находимся по адресу Akadeemia tee 33, Tallinn
RUS +372 53574654
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 201 €
Registration fee: 691 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.