Hyundai i20
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2018 | ||||||
| Mileage | 67 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 73 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | NLHB351AGKZ500256 | ||||||
| Vehicle inspection | 28.06.2027 | ||||||
Equipment
- TECH PACK - 7.0" touchscreen, front speakers, Apple Car Play & Android Auto, Bluetooth with voice control, and reversing camera with dynamic guidelines
- Sound system
- Stability control system
- Isofix preparation
- Multifunction steering wheel
- Traction control system
- Anti-lock braking system (ABS)
- Cruise control
- Air conditioning
- Metallic or special color
- Service history
- ESC stability control system
- VSM vehicle stability management system
- Cruise control and speed limiter
- USB connector
- Bluetooth
- Front seat heaters
- Steering wheel heating
- Finnish car
- Service book
- 2x keys
- Heated steering wheel
- Lane Departure Warning System (LDWS)
- USB and AUX connector
- Sisätilojen Design-paketti: Red Point-sisustus
- Remote control for central locking
- More information about this car, contact Nico Somppi at 050 520 1266
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 998 cm³ |
| Power: | 73 kW |
| Average: | 6.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 132 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 11.4 s |
| Maximum speed: | 190 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4065 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1205 kg |
| Technical max. mass: | 1650 kg |
| Max braked trailer weight: | 800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 104 €
Registration fee: 447 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Nissan Micra
2019, 88 402 km
10 890 €
117 €/month
Renault Megane
2018, 59 992 km
10 990 €
126 €/month
Renault Clio
2018, 85 271 km
10 990 €
126 €/month
Peugeot 2008
2019, 49 000 km
11 450 €
131 €/month
Renault Kadjar
2018, 97 000 km
11 480 €
132 €/month
Citroën C4 Cactus
2019, 59 000 km
11 480 €
132 €/month