Hyundai Kona
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2019 · Sweden | ||||||
| Mileage | 183 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 85 kW D4FE | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | KMHK3817ALU441465 | ||||||
| Reg. nr. | 428XKJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Seller: Dean
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Trunk mat: rubber
- Cup holders
- Handbrake lever
- Lighting package
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- GSM antenna
- Trip computer
- Car phone
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Rear spoiler
- Cargo cover
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
- elektrilised välispeeglid (soojendusega, kokkuklapitavad, soojendusega rool,
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 5 l/100 km |
| Highway: | 3.9 l/100 km |
| Average: | 4.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 131 g/km |
| Maximum speed: | 193 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4165 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1550 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1438 kg |
| Technical max. mass: | 1850 kg |
| Load bearing capacity: | 412 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2600 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Väga heas korras auto, puhas ja kriimuvaba. Enne ostu tehtud taustauuring carVertical ja autoDNA, avariivaba. Esinduses tehtud kerekontroll. Hooldused tehtud margiesinduses. Tehtud hiljuti rihmavahetus jmMotor vehicle tax
Annual tax: 85 €
Registration fee: 455 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot Partner
2020, 166 000 km
11 950 €
134 €/month
Hyundai i30
2020, 141 231 km
12 050 €
129 €/month
BMW X1
2017, 199 900 km
12 490 €
148 €/month
Citroën Berlingo
2021, 135 934 km
12 900 €
139 €/month
Peugeot Rifter
2020, 121 200 km
12 990 €
138 €/month
Volkswagen Touran
2021, 234 000 km
12 990 €
152 €/month