Mercedes-Benz E 240 Elegance
| Condition | Used |
| Initial reg. | 08.2000 · Estonia |
| Body type | Sedan, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 2.6, 125 kW |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.03.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.6 l |
| Cubic capacity: | 2597 cm³ |
| Power: | 125 kW |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Length: | 4818 mm |
| Width: | 1799 mm |
| Height: | 1445 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1610 kg |
| Technical max. mass: | 2090 kg |
| Load bearing capacity: | 480 kg |