Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.2 l |
| Cubic capacity: | 3192 cm³ |
| Power: | 175 kW |
| CO₂ emission: | 255 g/km |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4851 mm |
| Width: | 1893 mm |
| Height: | 1496 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1729 kg |
| Technical max. mass: | 2270 kg |
| Load bearing capacity: | 541 kg |
| Weight of road train: | 4070 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2835 mm |
| Number of axles: | 2 |