Porsche 944 Turbo
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.1986 · Germany | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 3 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.4, 188 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WP0AA0959GN153098 | ||||||
| Reg. nr. | 666PET | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Seller: Reio
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2449 cm³ |
| Power: | 188 kW |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 4230 mm |
| Width: | 1735 mm |
| Height: | 1275 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1280 kg |
| Technical max. mass: | 1600 kg |
| Load bearing capacity: | 320 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2400 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa hoitud Porsche 944 Turbo, millel on olemas nii ajalugu kui ka korralik dokumentatsioon. Auto on algselt pärit Ameerikast, säilinud on ka PCA kleepsud ning jõudis hiljem Saksamaale ühe perekonna kätte. Kahjuks hinnati seal veidi üle oma teadmisi ja võimalusi, sest 944 ja 944 Turbo erinevad tehniliselt üsna palju ning auto jäi lõpuni korrektselt valmis ehitamata.Minu käes on autot hoitud armastuse ja austusega – garaažis, regulaarselt hooldatud ning kasutatud on ainult OEM varuosi. Kaasa tuleb põhjalik paberimajandus kogu minu omamisperioodist ning lisaks osa auto varasemast ajaloost nii USA-st kui ka Saksamaalt.
Tehasest olemas nii püsikiirusehoidja kui ka kliimaseade.
Autol on peal uuema generatsiooni K26-8 turbo ning Liberty Tuning chip, mis muudavad sõiduelamuse väga erksaks ja annavad autole jõulise mineku. Tegemist ei ole steriilse garaažieksponaadiga, vaid ehtsa karakteriga klassikalise turboga, mida on hoitud ja ehitatud sõitmiseks.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 611 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.