Audi e-tron S line / quattro / õhkvedrustus / 21” veljed
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2022 · Germany | ||||||
| Mileage | 54 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 158 kW EASB;EAWA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZGE3NB040388 | ||||||
| Reg. nr. | 324WPT | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Air suspension
- 12V power outlet
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Exterior mirrors
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber, textile
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Navigation system
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Other
- Väga heas seisukorras hooldatud ja hästi hoitud elektriauto. Tehniliselt korras ja valmis koheseks kasutamiseks.
- Aku seisukord kontrollitud AVILOO sertifikaadiga olemas, aku tervis 96,2 protsenti.
- Viimane hooldus tehtud 08.04.2026, järgmine hooldus ca 84 000 km või 04.2028, auto ei vaja lisainvesteeringuid.
- Avariivaba, originaalvärv, olemas DEKRA kontroll ja dokumendid olemas, väga korralik ja hooldatud.
- Quattro nelivedu ja õhkvedrustus tagavad väga mugava ja sujuva sõidu.
- Lisad: 21 tolli originaal veljed, 2 võtit, laadimiskaablid olemas.
- Auto on väga heas tehnilises ja visuaalses seisukorras, korralikult hooldatud ja hästi hoitud, valmis koheseks kasutamiseks.
- Istu sisse ja sõida, kütuse hinna pärast enam muretsema ei pea. Eestis Arvel
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 158 kW |
| Electricity consumption: | 23 kWh/100 km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 6.6 s |
| Maximum speed: | 190 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4902 mm |
| Width: | 1956 mm |
| Height: | 1633 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2476 kg |
| Technical max. mass: | 3040 kg |
| Load bearing capacity: | 564 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2928 mm |
| Number of axles: | 2 |
| Wheel formula: | 4x4 |
Additional information
96% aku, kontrollitud, avariivaba
Väga heas seisukorras hooldatud ja hästi hoitud elektriauto. Tehniliselt korras ja valmis koheseks kasutamiseks.Aku seisukord kontrollitud AVILOO sertifikaadiga olemas, aku tervis 96,2 protsenti.
Viimane hooldus tehtud 08.04.2026, järgmine hooldus ca 84 000 km või 04.2028, auto ei vaja lisainvesteeringuid.
Avariivaba, originaalvärv, olemas DEKRA kontroll ja dokumendid olemas, väga korralik ja hooldatud.
Quattro nelivedu ja õhkvedrustus tagavad väga mugava ja sujuva sõidu.
Lisad: 21 tolli originaal veljed, 2 võtit, laadimiskaablid olemas.
Auto on väga heas tehnilises ja visuaalses seisukorras, korralikult hooldatud ja hästi hoitud, valmis koheseks kasutamiseks. Auto Eestis arvel.
Istu sisse ja sõida, kütuse hinna pärast enam muretsema ei pea.
Müüja
Motor vehicle tax
Annual tax: 306 €
Registration fee: 982 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.