Hyundai Santa Fe Premium AWD
| Condition | Used |
| Initial reg. | 02.2023 · Estonia |
| Body type | SUV, 5 doors, 7 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 2.2, 142 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Warranty | 02.2028 |
| Vehicle inspection | 28.02.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2151 cm³ |
| Power: | 142 kW |
| CO₂ emission: | 178 g/km |
| Maximum speed: | 201 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4785 mm |
| Width: | 1900 mm |
| Height: | 1685 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2029 kg |
| Technical max. mass: | 2600 kg |
| Load bearing capacity: | 571 kg |
| Weight of road train: | 5100 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2765 mm |
| Number of axles: | 2 |