Hyundai Tucson
| Condition | Used |
| Initial reg. | 04.2021 · Estonia |
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.6, 110 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.07.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 148 g/km |
| Maximum speed: | 189 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4500 mm |
| Width: | 1865 mm |
| Height: | 1650 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1658 kg |
| Technical max. mass: | 2100 kg |
| Load bearing capacity: | 442 kg |
| Weight of road train: | 3750 kg |
| Max braked trailer weight: | 1650 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2680 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Hyundai Tucson
2021, 192 181 km
20 999 €
235 €/month
Hyundai Tucson
2021, 100 878 km
21 900 €
251 €/month
Hyundai Tucson
2021, 82 000 km
23 500 €
251 €/month
Hyundai Tucson
2021, 58 699 km
23 900 €
274 €/month
Ford Puma
2021, 156 442 km
14 199 €
159 €/month
Škoda Octavia
2023, 165 949 km
14 400 €
161 €/month