SEAT Leon
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2020 · Germany | ||||||
| Mileage | 139 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | CNG | ||||||
| Engine | 1.5, 96 kW DHF | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VSSZZZ5FZLR068114 | ||||||
| Reg. nr. | 522RDT | ||||||
| Vehicle inspection | 29.02.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- ISOFIX child seat attachment
- Auto Hold function
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- USB
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Outside temperature display
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Cup holders
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | CNG |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| CO₂ emission: | 115 g/km |
| Maximum speed: | 206 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4282 mm |
| Width: | 1816 mm |
| Height: | 1459 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1370 kg |
| Technical max. mass: | 1810 kg |
| Load bearing capacity: | 440 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 650 kg |
| Wheelbase: | 2618 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
SEAT Leon Style 1.5 TGI 96kW
Ökonoomne, kütkestav ning värskendavalt lihtne - see on Sinu uus Seat Leon!See auto on igati positiivses mõttes kaasaegne, aga veel ühena viimastest kaasahaaravalt juhile suunatud, sest sinu kasutada on kõik lisad, luksused ja turvassüsteemid, mida ühelt tänapäevaselt masinalt ootad ilma lõputult tüütute "sõiduabideta". Kirsiks tordil on üha haruldasemaks jääv kuuekäiguline manuaalkast (mille otsas paikneb hiljuti paigaldatud uus sidurikomplekt), mis pakub nii täit kontrolli auto käitumise üle kui ka lihtsalt rohkem sõidurõõmu.
Tänu CNG kütusele naeratab nii rahakott kui ka loodus, sest maanteel kulgedes on kütusekulu kõigest ca 3kg/100km kohta ja heitgaasid tunduvalt puhtamad kui fossiilkütust kasutaval autol. Jooksvad kulud hoolduse ning varuosade pealt aitab madalal hoida fakt, et töökindlat tehnikat jagatakse teiste levinud VAG grupi kaaslastega, aga tänu Hispaania verele naeratad selle auto roolis alati soojemalt kui Saksa või Tšehhi sõbrad.
Võta julgelt ühendust, küsi lisa ning õige pea saadki juba ise oma uue Seatiga päikeseloojangusse sõita.
Auto asub Tapal, aga kokkuleppel saab näha ka Pärnus. Sel nädalal on auto Pärnus.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 392 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.