Toyota RAV4 Style Hybrid
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 86 730 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.5, 131 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | JTMW23FV60J003780 | ||||||
| Reg. nr. | 624FRV | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2025 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: 1
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat
- Cup holders: front, rear
- Headliner: dark
- Half leather upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system: bluetooth
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
- Cargo cover
- Front and rear mud flaps
- Distants käivitus
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2487 cm³ |
| Power: | 131 kW |
| City fuel cons.: | 4.7 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 128 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4600 mm |
| Width: | 1855 mm |
| Height: | 1685 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1707 kg |
| Technical max. mass: | 2135 kg |
| Load bearing capacity: | 428 kg |
| Weight of road train: | 2935 kg |
| Max braked trailer weight: | 800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2690 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
ACC,Keyless,Kaamera,Roolisooj.
* Vahetuse võimalus* Teostatud müügieelne ettevalmistus
* Toyota Relax garantii kuni 10-aastaks või kuni 185 000 km, kui jätkate korraliste hooldustega Toyota ametlikus esinduses
Eesti Liikluskindlustuse Fondi www.lkf.ee andmetel ei ole sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Rohkem pilte, дополнителные фотографии, more photos - www.mobileautokeskus.ee.
Motor vehicle tax
Annual tax: 123 €
Registration fee: 497 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.