MINI Cooper
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2011 · Germany | ||||||
| Mileage | 260 310 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 3 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 90 kW N16B16A | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WMWSU31020T083634 | ||||||
| Reg. nr. | 672HBK | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Seller: Riina
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Alarm system
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- Climate control
- Power windows: front
- Tinted windows
- Door interior lighting: selectable color
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Lighting package
Multimedia
- CD player
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 90 kW |
| City fuel cons.: | 6.9 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 127 g/km |
| Maximum speed: | 203 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 3723 mm |
| Width: | 1683 mm |
| Height: | 1407 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1150 kg |
| Technical max. mass: | 1525 kg |
| Load bearing capacity: | 375 kg |
| Wheelbase: | 2467 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
MINI COOPER 1,6 90kw 2011a.
Heas korras, komplektne, kõik välis- ja sisedetailid terved, auto igapäevases kasutuses. Originaal valuveljed, kaasa saab naastrehvid. Hind ei ole kivist...
Motor vehicle tax
Annual tax: 70 €
Registration fee: 273 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.