Ford Ranger Raptor Blue Edition
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 60 589 km | ||||||
| Body type | Pickup, Pickup, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 157 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 6FPPXXMJ2PMM82134 | ||||||
| Reg. nr. | 175TYG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Differential: front lock, rear lock, electronic
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- WIFI
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers
- Voice control
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Low beam headlights: led, laser
- High beam headlights: laser
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Winter tires
- Alloy wheels: 17"
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Registreerimistasu makstud
- Salongi soojendus juhitav distantsilt
- Kaugkäivitus
- Soojendusega esiklaas
- Katuseraamid
- Pagasikate
- Tagaluugi sujuv avanemine
- Blue edition salong
- Üks omanik
- Hooldusraamat
- 12V pistik
- 220V pistik
- Bravoauto garantii 6 kuud või 10000km
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1996 cm³ |
| Power: | 157 kW |
| City fuel cons.: | 11.2 l/100 km |
| Highway: | 7.8 l/100 km |
| Average: | 9.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 277 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Pickup |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5363 mm |
| Width: | 2028 mm |
| Height: | 1873 mm |
| Vehicle category: | N1G |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2556 kg |
| Technical max. mass: | 3130 kg |
| Load bearing capacity: | 574 kg |
| Weight of road train: | 5350 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3220 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Bravoauto garantii 6 kuud / 10000kmMeie autodega saab tutvuda aadressil Läike tee 38, Peetri.
Sisenemine läbi Inchcape Land Roveri peaukse ning seejärel palume liikuda trepist teisele korrusele.
Teostatud on sõiduki võimalike varasemate liikluskahjude kontroll LKF andmebaasis.
Lisainfo saamiseks pöördu müüja poole või vaata täpsemalt LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Ostame tagasi Teie praeguse sõiduki! Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 1032 €
Registration fee: 4778 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.