Škoda Kamiq Elegance
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 77 400 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 81 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Driver Drowsiness Detection System
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: 2
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Stereo
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Includes winter tires
Other
- Cargo cover
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| CO₂ emission: | 135 g/km |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4241 mm |
| Width: | 1793 mm |
| Height: | 1547 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1307 kg |
| Technical max. mass: | 1746 kg |
| Load bearing capacity: | 439 kg |
Additional information
Garantii kuni 05.2028Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.