BMW 325
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2011 · Finland | ||||||
| Body type | Convertible, roadster, 2 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 150 kW N57D30A | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBADY51020E426245 | ||||||
| Reg. nr. | 36NKP | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Brakes
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Ski bag
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats
- Cup holders: front
- Gear shift knob
- Handbrake lever
- Dashboard
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 150 kW |
| Average: | 6.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 160 g/km |
| Maximum speed: | 236 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Convertible, roadster |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4612 mm |
| Width: | 1782 mm |
| Height: | 1384 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1815 kg |
| Technical max. mass: | 2170 kg |
| Load bearing capacity: | 355 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2760 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 108 €
Registration fee: 406 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.