Renault Megane
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2023 | ||||||
| Mileage | 58 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1RCB00370038647 | ||||||
| Vehicle inspection | 10.05.2027 | ||||||
Equipment
- Viimeisin huolto: 55146km, 3/2026
- 2x keys
- Complete service book from authorized dealer
- Two sets of tires
- Assistant package Evolution ER: blind spot warning with emergency function, front and side parking sensors, highway and traffic jam assist with intelligent adaptive cruise control and lane centering, door opening warning, electrically folding
- Google Maps navigation
- LED headlights
- Heated steering wheel
- Heat pump
- OpenR dashboard with 12.3" instrument display
- OpenR multimedia system with 12" touchscreen
- Rearview camera
- Rear parking sensor
- Smart key card with walk-away function
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Acceleration 0-100 km/h: | 10.5 s |
| Maximum speed: | 150 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4200 mm |
| Width: | 1768 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1700 kg |
| Technical max. mass: | 2137 kg |
| Max braked trailer weight: | 500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 150 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.