Peugeot 508
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2015 · Netherlands | ||||||
| Mileage | 297 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 84 kW 9H05 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF38E9HD8EL041668 | ||||||
| Reg. nr. | 835LDM | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console
- Headliner: light, textile
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Trip computer
- Stereo
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Luggage net in cargo area
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1560 cm³ |
| Power: | 84 kW |
| City fuel cons.: | 4.6 l/100 km |
| Highway: | 3.7 l/100 km |
| Average: | 4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 105 g/km |
| Maximum speed: | 194 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4829 mm |
| Width: | 1853 mm |
| Height: | 1476 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1505 kg |
| Technical max. mass: | 2100 kg |
| Load bearing capacity: | 595 kg |
| Max braked trailer weight: | 1375 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2817 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Väga ökonoomne ning ruumikas auto.
Motor vehicle tax
Annual tax: 86 €
Registration fee: 345 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot 508
2015, 288 000 km
3799 €
47 €/month
Volvo V60
2015, 339 000 km
4999 €
61 €/month
Citroën C5
2015, 300 000 km
5100 €
60 €/month
Volkswagen Passat Variant
2013, 320 000 km
5200 €
64 €/month
Opel Zafira Tourer
2015, 243 789 km
5490 €
65 €/month
Peugeot Partner
2015, 297 000 km
5500 €
65 €/month