BMW X3
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2016 · Sweden | ||||||
| Mileage | 163 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW B47D20A | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAWZ5105H0U72828 | ||||||
| Reg. nr. | 571TKW | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Seller: Margit
Equipment
Comfort
- USB
- Climate control
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Tinted windows
- Start-stop system
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front, rear
- Center console
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Car phone
- Stereo: original, aux input
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 5.6 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 136 g/km |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4657 mm |
| Width: | 1881 mm |
| Height: | 1661 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1895 kg |
| Technical max. mass: | 2365 kg |
| Load bearing capacity: | 470 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2810 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 225 €
Registration fee: 691 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mitsubishi Outlander
2016, 221 200 km
12 790 €
152 €/month
Mazda CX-5
2016, 193 900 km
12 900 €
152 €/month
Mitsubishi Outlander
2017, 152 000 km
12 950 €
154 €/month
Mazda CX-5
2016, 198 000 km
12 990 €
153 €/month
Land Rover Discovery Sport
2016, 171 300 km
12 995 €
154 €/month
Škoda Superb
2016, 222 000 km
13 500 €
160 €/month