Škoda Superb Laurin&Klement
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2016 · Sweden | ||||||
| Mileage | 222 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW DFC | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBLJ9NP0G7056820 | ||||||
| Reg. nr. | 305DCG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Front Cross Traffic Alert
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Brakes
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Adjustable suspension
- Cooled glovebox: front, in the center
- 220V power outlet: rear
- 12V power outlet
- USB
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Rear window sunshade
- Door interior lighting: selectable color
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Car phone
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
- Passenger/cargo compartment partition net
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 135 g/km |
| Maximum speed: | 228 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4856 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1467 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1764 kg |
| Technical max. mass: | 2275 kg |
| Load bearing capacity: | 511 kg |
| Max braked trailer weight: | 2200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2836 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Skoda Superb 2.0TDI 4WD L&K
Müüa hästi hooldatud ja hea varustusega auto. Sõidukit on korrapäraselt hooldatud ning tehniline seisukord on hea. Mugav ja rikkaliku varustusega auto, mis sobib nii igapäevasõitudeks kui ka pikemateks reisideks. Vanusele vastavalt esineb mõningaid kasutamisest tingitud kulumisjälgi, mis sõitmist ega auto üldist seisukorda ei mõjuta. Viimased tehtud tööd:
-Kettad ja klotsid
-Generaator
-Õlivahetus
Auto ei vaja lisainvesteeringuid ning on valmis koheseks kasutamiseks.
Auto on Coop liisingus
Motor vehicle tax
Annual tax: 201 €
Registration fee: 560 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Superb
2016, 263 236 km
13 000 €
153 €/month
Škoda Superb
2017, 147 000 km
14 000 €
161 €/month
Audi A6 Allroad
2014, 279 000 km
12 499 €
152 €/month
SEAT Leon
2018, 204 200 km
12 500 €
147 €/month
Nissan X-Trail
2017, 197 579 km
12 590 €
150 €/month
Mitsubishi Outlander
2016, 221 200 km
12 790 €
152 €/month