Ford Transit
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2004 · Germany | ||||||
| Mileage | 315 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 4 doors, 9 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.4, 101 kW H9FA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0HXXTTFH4C57147 | ||||||
| Reg. nr. | 055BJC | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Electrically heated windshield: wire-free heated windshield
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric
- Rearview mirror
- Power windows: front
- Tinted windows
- Dash camera
- Central locking
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: textile
- Cup holders
- Nahkpolster: beige
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Navigation system
- WIFI
- Car phone
- Speakers
Lights
- Fog lights
Other
- Trailer hitch
- Engine underguard
- Side steps
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2402 cm³ |
| Power: | 101 kW |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 9 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5428 mm |
| Width: | 1974 mm |
| Height: | 2349 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1979 kg |
| Technical max. mass: | 3300 kg |
| Load bearing capacity: | 1321 kg |
| Max braked trailer weight: | 2800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3300 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa 9kohaline hea varustusega buss
Müüa 9kohaline Transit. Ideaalse ja võimsa 2.4tdci 101kw mootoriga. 6manuaal. LS 315000km. Registreerimine makstud. Mina bussil teine omanik. Uus turbo, uued pihustid, uus sumbuti pätt, uued piduriklotsid, uus egr. Rihm just vahetatud.Nahksisu, kliima, El peeglid ja aknad, kardinad, keskel laud, taga riiul, astmelaud, toonklaas, kärukonks, android makk, pardakaamera, tagurduskaamera (Piltidel kaks ukseliistu puudu aga need olemas ja nüüd küljes). Hea buss kellelegi aastateks. Ülevaatus 05. 2027a. Hind 4500€
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 454 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.