Honda CR-V EXECUTIVE
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 114 kW R20A9 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | SHSRE5890JU001286 | ||||||
| Reg. nr. | 647MRP | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags: knee airbags, front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Seat heaters: front
- Power windows: front, rear
- Rain sensor
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 114 kW |
| City fuel cons.: | 10.1 l/100 km |
| Highway: | 6.2 l/100 km |
| Average: | 7.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 179 g/km |
| Maximum speed: | 182 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4605 mm |
| Width: | 1820 mm |
| Height: | 1680 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1665 kg |
| Technical max. mass: | 2100 kg |
| Load bearing capacity: | 435 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2630 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 305 €
Registration fee: 1218 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Honda CR-V
2015, 188 670 km
13 000 €
153 €/month
Honda CR-V
2017, 187 000 km
13 500 €
159 €/month
Honda CR-V
2015, 148 735 km
14 990 €
173 €/month
Kia Sportage
2017, 168 000 km
12 700 €
149 €/month
Kia Sportage
2017, 164 115 km
12 900 €
145 €/month
Subaru Forester
2015, 141 145 km
13 100 €
149 €/month