MAN TGX
|
|||||
| Condition | Used | ||||
| Initial reg. | 07.2008 · Poland | ||||
| Mileage | 1 268 605 km | ||||
| Body type | 2 doors, 2 seats | ||||
| Fuel | Diesel | ||||
| Engine | 10.5, 324 kW | ||||
| Transmission | Manual | ||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||
| VIN | WMA21XZZ28W111712 | ||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||
Equipment
- Raami küljepaneelid: jah
- Veokonks: jah
- Roostevaba tööriistakast: jah
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 10.5 l |
| Cubic capacity: | 10518 cm³ |
| Power: | 324 kW |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 9900 mm |
| Width: | 2550 mm |
| Height: | 3600 mm |
| Vehicle category: | N3 |
| Vehicle type: | Truck |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 10450 kg |
| Technical max. mass: | 26000 kg |
| Load bearing capacity: | 15550 kg |
| Weight of road train: | 44000 kg |
| Max braked trailer weight: | 33550 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 4800 mm |
| Number of axles: | 3 |
| Wheel formula: | 6x2*4 |
Additional information
Veoautod → AutoveokTootmiskuu: Juuli
Üldine seisund: Keskpärane
Mootori töömaht: 10517 cm³
Juhi asukoht: Vasak
Värv: Hall
Kabiini tüüp: Meeskonna kabiin
Voodikohtade arv: 2
Kandevõime: 15550 kg
Vedrustuse tüüp: Õhk
Roolimine: jah
Vedav: jah
Tõstetav sild: jah
Transpordi pikkus: 9900 mm
Transpordi laius: 2550 mm
Transpordi kõrgus: 3600 mm
Trailer:
WECON AWZ 218 LZ 2004year
Load bearing capacity: 14890kg
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point