Scania R480
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2007 · Sweden | ||||||
| Mileage | 550 000 km | ||||||
| Body type | 2 doors, 2 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 11.7, 353 kW | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | XLER6X20005161569 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 11.7 l |
| Cubic capacity: | 11705 cm³ |
| Power: | 353 kW |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 8400 mm |
| Width: | 2550 mm |
| Height: | 3500 mm |
| Vehicle category: | N3 |
| Vehicle type: | Truck |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 11980 kg |
| Technical max. mass: | 29000 kg |
| Load bearing capacity: | 13020 kg |
| Weight of road train: | 70000 kg |
| Max braked trailer weight: | 58020 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 4300 mm |
| Number of axles: | 3 |
| Wheel formula: | 6x2 |
Additional information
SadulveokidArtikli number: KV185-7185
Reg. nr: 021csy
Üldine seisund: Hea
Mootori töömaht: 11700 cm³
Kandevõime: 13020 kg
Registrimass: 25000 kg
Korraliselt hooldatud ja heaperemehelikult hoitud konkslift.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point