Mercedes-Benz V 300 d 4matic AMG Exclusive Airmatic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2021 · Germany | ||||||
| Mileage | 97 076 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 174 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | W1V44781313893932 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- Panoramic roof
- Noise-reducing glass
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): engine
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Electric sliding doors
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front, rear
- Seat heaters
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Headliner: dark
- Nahkpolster
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1950 cm³ |
| Power: | 174 kW |
| CO₂ emission: | 226 g/km |
| Maximum speed: | 214 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5140 mm |
| Width: | 1928 mm |
| Height: | 1883 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2220 kg |
| Technical max. mass: | 3200 kg |
| Load bearing capacity: | 980 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3200 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Vent Webasto ACC Õhkvedrustus
Hinnale lisandub omanikuvahetus 99 eurot ja mootorsõiduki registreerimistasu.Autole teostatud tehniline kontroll ning müügieelne ettevalmistus.
Sõiduki avariilisus on kontrollitud, küsi lisa müüjalt või vaata LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Motor vehicle tax
Annual tax: 828 €
Registration fee: 3350 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz V 300
2019, 184 733 km
33 800 €
402 €/month
Mercedes-Benz V 300
2021, 116 090 km
49 900 €
538 €/month
Mercedes-Benz V 250
2022
41 000 €
456 €/month
Mercedes-Benz V 250
2022, 106 000 km
41 474 €
447 €/month
Mercedes-Benz V 250
2022, 127 000 km
49 900 €
568 €/month
Mercedes-Benz
2022, 89 500 km
49 990 €
561 €/month