Volkswagen Transporter
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 167 640 km | ||||||
| Body type | Minivan, 4/5 ust, 4 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 146 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WV2ZZZ7HZLH079253 | ||||||
| Reg. nr. | 356NRJ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Käigukastid
- Automaatkäigukast
Ajam / Vedrustus
- 4Motion
Turva- ja ohutusvarustus
- ABS pidurid
- ESP stabiilsuskontroll
- ESC stabiilsuskontroll
- EDS/ADR veojõukontroll
- Täismõõdus juhi ja kaassõitja turvapadjad
- Turvapadjad pea kohal
- Kesklukustus puldiga
- Vihmasensor
Mugavusvarustus
- Püsikiiruse hoidja
- Kiiruse piiraja
- Parkimisandurid ees ja taga
- Reguleeritav roolisammas
- Topsihoidjad
- Elektrilised akende tõstukid ees
- Toonitud klaasid
- Tagaklaasi soojendus
- Elektrilised välispeeglid
- Elektrilised välispeeglid soojendusega
Rehvid ja veljed
- Plekkveljed
- Suverehvid
Tuled
- Eraldi päevatuled
- LED esituled
- automaatne esitulede ulatuse reguleerimine
Audio, video, kommunikatsioon
- Raadio
- Multifunktsionaalnäidik
Istmed
- Comfort istmed
- Käetugi ees
Muu varustus
- Hooldusraamat
- Metallikvärv
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 146 kW |
| CO₂ emission: | 227 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5304 mm |
| Width: | 1904 mm |
| Height: | 2050 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2480 kg |
| Technical max. mass: | 3000 kg |
| Load bearing capacity: | 520 kg |
| Weight of road train: | 5300 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3400 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 769 €
Registration fee: 2917 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Transporter
2018, 189 000 km
26 150 €
292 €/month
Škoda Superb
2021, 175 756 km
21 900 €
244 €/month
Škoda Superb
2018, 108 500 km
21 990 €
250 €/month
Volkswagen Multivan
2020, 204 500 km
37 450 €
418 €/month
Volkswagen Multivan
2020, 102 269 km
41 100 €
470 €/month
Volkswagen Multivan
2020, 123 924 km
47 890 €
511 €/month