Audi S5
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2018 · Germany | ||||||
| Mileage | 75 077 km Service Book |
||||||
| Body type | Convertible, roadster, 2 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 3.0, 260 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WAUZZZF5XJN018446 | ||||||
| Reg. nr. | 333MHJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
Comfort
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, sport steering wheel
- Electrically adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
Interior
- Decorative interior mouldings
- Nahkpolster
- Lighting package
Multimedia
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: bang & olufsen w
Lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- 9S8-Audi virtual cockpit
- IT3-Audi connect Navigation &
- Infotainment
- 9ZE/GB1-Audi phone box koos LTE-toega
- UI2-Audi smartphone interface
- PC2-Pidurisadulad värvitud punaseks
- PNQ-MMI® navigatsioon Plus koos "
- MMI® touch"
- PV3-Mälufunktsiooniga juhiiste
- Sõiduk on toodud Saaksamaalt 09.2019.a
- LKF-i andmetel on sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis
- kergmetallveljed (20" "Turbiin" disain)
- turvapatjade arv, esimesed tulede pesurid, päevasõidutulede automaatne lülitus, kaugtulede ümberlülitamise assistent, valgustuspakett (QQ1)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2995 cm³ |
| Power: | 260 kW |
| CO₂ emission: | 181 g/km |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Convertible, roadster |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4673 mm |
| Width: | 1846 mm |
| Height: | 1366 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1915 kg |
| Technical max. mass: | 2340 kg |
| Load bearing capacity: | 425 kg |
| Weight of road train: | 4240 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2770 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 415 €
Registration fee: 1404 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.