Toyota Land Cruiser
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2012 · Estonia | ||||||
| Mileage | 156 750 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 140 kW 1KD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JTEBH3FJ805047911 | ||||||
| Reg. nr. | 090BHP | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Side curtain airbags
- Child lock
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- 220V power outlet: in the trunk
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: 3 zones, automatic climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth, electric
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment, with cooling
- Rear armrest: with storage compartment
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2982 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 9.7 l/100 km |
| Highway: | 7.1 l/100 km |
| Average: | 8.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 213 g/km |
| Maximum speed: | 175 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4760 mm |
| Width: | 1885 mm |
| Height: | 1890 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2420 kg |
| Technical max. mass: | 2990 kg |
| Load bearing capacity: | 570 kg |
| Max braked trailer weight: | 3000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2790 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 284 €
Registration fee: 1169 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.