BMW Z3
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2001 · Luxembourg | ||||||
| Mileage | 250 000 km | ||||||
| Body type | Convertible, roadster, Wide Body, 2 doors, 2 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.9, 87 kW BMW-194E1 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBACM11020LF15943 | ||||||
| Reg. nr. | 248MSN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Sport seats: front
- Power windows: front
- Sun visor mirrors
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: textile
- Trunk mat: textile
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Headliner: dark, textile
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Stereo: original
- Speakers: 6 tk
Lights
- Fog lights
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Erilaiusega 17" valuveljed / Ees 8" taga 8,5" / Rehvid Nexen 225 ja 245
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1895 cm³ |
| Power: | 87 kW |
| City fuel cons.: | 9 l/100 km |
| Highway: | 6 l/100 km |
| Average: | 7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 189 g/km |
| Maximum speed: | 196 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Convertible, roadster |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4050 mm |
| Width: | 1740 mm |
| Height: | 1293 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1295 kg |
| Technical max. mass: | 1490 kg |
| Load bearing capacity: | 195 kg |
| Wheelbase: | 2446 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Igati töökorras ja roostet ei ole.
Väga heas seisukorras. Hilissügisel ega talvel sõidetud ei ole. Roostet ei ole !!! 6 aastat tagasi enda tarbeks toodud. Viimase 5 aasta sees vahetatud tagasilla ja esisilla puksid polüretaan pukside vastu. Uued õõtshoovad, pidurikettad, pidurivoolikud. Lowtech madaldus (vedrud amordid). Roostevabast terasest Simons sport väljalase (resonaator, lõpupütt ja torustik). Loomulikult vahetatud kõik võimalikud õlid, vedelikud ja filtrid. Mootoriõlivahetust tehtud iga aasta. Uus aku. Erilaiad veljed värvitud ja uued rehvid. Konditsioneer täidetud. Salong ilus puhas. Katus korras kahe kihiline ehk siis autos olles raamistiku näha ei ole. Mootor töötab veatult, õli ei võta ega midagi maha ei tilgu. Võib muretult planeerida ka pikemaid reise. Avariides osalenud ei ole.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 342 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.