Citroën Berlingo
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 221 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Van, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 75 kW YH01 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR7EFYHYCKJ733393 | ||||||
| Reg. nr. | 198DMB | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Auto Hold function
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Front armrest: adjustable
- Power windows
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers: 6 tk
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
Other
- Trailer hitch
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 75 kW |
| City fuel cons.: | 4.7 l/100 km |
| Highway: | 4.2 l/100 km |
| Average: | 4.4 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| CO₂ emission: | 151 g/km |
| Maximum speed: | 163 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4403 mm |
| Width: | 1848 mm |
| Height: | 1880 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1607 kg |
| Technical max. mass: | 2335 kg |
| Load bearing capacity: | 728 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2785 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hooldatud õigeaegselt, adblue eemaldatud, Stage 1 tuning. Lisatuli.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 427 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Citroën Berlingo
2020, 247 743 km
10 000 €
112 €/month
Ford S-Max
2017, 229 000 km
9990 €
118 €/month
Volkswagen Caddy
2017, 153 202 km
9990 €
112 €/month
Peugeot 308
2020, 202 000 km
10 000 €
118 €/month
Toyota Avensis
2017, 242 500 km
10 299 €
122 €/month
Ford Focus
2019, 242 200 km
10 499 €
117 €/month