Citroën Berlingo
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 247 743 km | ||||||
| Body type | Van, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 75 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR7EFYHYCKJ778105 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Electrically heated windshield
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Power windows
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Textile upholstery
Multimedia
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Wheel covers
- Winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1499 cm³ |
| Power: | 75 kW |
| CO₂ emission: | 150 g/km |
| Maximum speed: | 163 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4403 mm |
| Width: | 1848 mm |
| Height: | 1880 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1603 kg |
| Technical max. mass: | 2335 kg |
| Load bearing capacity: | 732 kg |
| Weight of road train: | 3335 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2785 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Teostatud tehniline kontrollKomisjonimüük
SÕIDUK ON UUENA OSTETUD EESTIST.
Tehniline kontroll:
Vasak esi šarniir loksub. Mootorist kerge õlileke. Taga pidurid lõpuni kulunud. Mootori tuli põleb. Paremal tagaukse lingil otsa kate puudu. Juhiukse lülitite plokk lahti. Kliima ei puhu külma. Tagauksed mõlkis. Koopaservad roostes.
Sõiduk CITROEN BERLINGO (574TJS) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 426 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.