Škoda Octavia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2013 · Estonia | ||||||
| Mileage | 241 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 77 kW CJZ | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBAB7NE8D0016884 | ||||||
| Reg. nr. | 016BYG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| City fuel cons.: | 5.9 l/100 km |
| Highway: | 4.4 l/100 km |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 114 g/km |
| Maximum speed: | 196 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4659 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Height: | 1461 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1230 kg |
| Technical max. mass: | 1780 kg |
| Load bearing capacity: | 550 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 610 kg |
| Wheelbase: | 2668 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa heas korras Škoda Octavia, nii tehniliselt kui ka visuaalselt korralik auto originaalse läbisõiduga. Särtsakas ja ökonoome auto.Kere on oma vanuse kohta viisakas – mõned väikesed iluvead, aga üldpilt väga ilus.
Autot on hoitud ja hooldused on alati õigel ajal tehtud.
Mootor ja käigukast töötavad hästi, sõidab mõnusalt ja ökonoomselt.
Salong on puhas ja korralik, kõik tuled ja klaasid terved.
Peal on püsikiirusehoidja, istmesoojendused ning heas seisus suverehvid.
Kaasas 2 originaalvõtit. Tehnoülevaatus kehtib kuni 05.2027. Registreerimistasu on makstud.
Soovi korral võib auto lasta üle vaadata ükskõik millises kontrollpunktis enne ostu.
Auto asub Raplas.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 72 €
Registration fee: 277 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.