Mitsubishi Galant
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2000 · Germany | ||||||
| Mileage | 300 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.5, 120 kW 6A13 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | JMBSNEA5AXZ001137 | ||||||
| Reg. nr. | 992BAK | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2026 | ||||||
Seller: Raiten
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.5 l |
| Cubic capacity: | 2498 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| CO₂ emission: | 224 g/km |
| Maximum speed: | 225 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4630 mm |
| Width: | 1740 mm |
| Height: | 1415 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1365 kg |
| Technical max. mass: | 1805 kg |
| Load bearing capacity: | 440 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 570 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Ei käivitu, projektikaks või doonori
❗ Sõiduk ei tööta – mootor ei käivitu ega lähe tööle. Müün katkise autona.Müüa Mitsubishi Galant EA0 2.5 V6 120kW manuaal.
Auto on seisnud terve talve ning hetkel ei käivitu ega lähe tööle. Täpne vea põhjus teadmata. Müün sellisena nagu on. Sobib projektikaks, doonoriks või korda tegemiseks.
❗ Varuosadena ei müü – ainult tervikuna.
Seisukord:
Seisnud terve talve
Mootor ei käivitu
Täpne viga teadmata
Kerel esineb roostet (eriti tagumised koopad)
Värvil ja kerel iluvigu
Salong vanuse kohta korralik
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 448 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!